Jesienne prace ogrodowe – o czym pamiętać?
Jesienne prace ogrodowe – o czym pamiętać?

Jesień to najbardziej pracowita pora roku dla ogrodników. Właśnie wtedy wykonuje się większość prac porządkowych i ochronnych. To czas, w którym warto pomyśleć o przeorganizowaniu przestrzeni, aby ogród prezentował się pięknie w sezonie wiosennym i letnim. Jakie prace należy wykonać przed zimą? O czym nie powinien zapominać początkujący ogrodnik?

Jesień – idealna pora dla nowych roślin

Okres jesienny to idealny czas na założenie sadu, skalnika, wrzosowiska czy trawnika. We wrześniu najlepiej posadzić rośliny cebulowe, takie jak krokusy, przebiśniegi, hiacynty czy narcyzy – to doskonała pora na założenie ogrodu kwiatowego. Rośliny z odkrytym korzeniem dobrze jest posadzić w październiku, ewentualnie na początku listopada, natomiast te z uformowaną bryłą korzeniową – od września do listopada. Warto pamiętać o tym, że niektóre rośliny nie przetrwają zimy bez pomocy. Z pracami ogrodowymi wiąże się konieczność posiadania specjalnego sprzętu. Zestaw Narzędzi Ogrodowych, w którego skład wchodzi łopatka i widelec to prawdziwa podstawa w wyposażeniu ogrodnika. Bez tych przedmiotów wykonanie jesiennych porządków nie będzie możliwe.

Zestaw Narzędzi Ogrodowych

Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Jesień to najbardziej odpowiednia pora na przygotowanie roślin do zbliżającej się zimy. Prace powinno się wykonywać wraz z pierwszym mrozem, kiedy wierzchnia warstwa gleby będzie zamarznięta. Warstwą trocin lub kory należy podsypać pnącza, rośliny rabatowe, delikatne drzewa oraz krzewy, by w ten sposób je zabezpieczyć. Rośliny, które wymagają okrycia w całości, np. ozdobne trawy trzeba związać i okryć matą słomianą lub jutą. Co ważne, roślina powinna mieć dostęp do powietrza, aby nie zgniła. Przy pracach porządkowych na pewno przydarzą się Zamszowe Rękawice Ogrodowe Gauntlet Garen Trading. Takie akcesorium skutecznie ochroni ręce podczas pielęgnacji ogrodu.

Zamszowe Rękawice Ogrodowe Gauntlet Garen Trading

Trawnik – czy wymaga specjalnego przygotowania?

Chociaż ogrodnicy zazwyczaj nie zapominają o przygotowaniu kwiatów do zimy, to nie każdy wie, że trawnik również wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W połowie września należy zastosować nawóz bogaty w fosfor i potas. Jeśli zaś chodzi o koszenie trawnika i podlewanie, to trzeba te czynności wykonywać tak długo, jak rośnie trawa. Opadające z drzew liście trzeba natomiast grabić, by nie zabierały dostępu do powietrza i słońca. Jeśli zaniedbamy te czynności, to na trawie pojawią się nieestetyczne żółte plamy, które będą wymagały ponownego obsiania. Podczas prac w ogrodzie warto zaopatrzyć się w Fartuch Do Ogrodu Garden Trading Khaki. Jego liczne kieszenie będą idealne do przechowywania narzędzi, a wodoodporne płótno zapobiegnie zabrudzeniu odzieży. W czasie wyrywania chwastów niewątpliwie cenne okaże się Czarne Wiadro Ash, natomiast do podlewania roślin przyda się duża Metalowa Konewka Soczysta Zieleń.

Fartuch Do Ogrodu GardenTrading Khaki

Po zakończeniu jesiennych prac ogrodowych warto pomyśleć o małych gościach, którzy będą szukać schronienia przed mrozami na naszych terenach zielonych. Domek Dla Jeża Czarny zapewni zwierzaczkom idealne miejsce do zimowej hibernacji. Ustaw domek koło żywopłotu, z wejściem znajdującym się od strony północnej lub północno – wschodniej, a zyskasz małego przyjaciela, który być może spędzi w Twoim ogrodzie całą zimę.

Domek Dla Jeża Czarny

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl