Jak przygotować ogród na wiosnę?
Jak przygotować ogród na wiosnę?

Chociaż widok za oknem wcale nie nastraja do takiego myślenia, to jedno jest pewne – wiosna przyjdzie prędzej niż nam się wydaje. Jak zatem zacząć do niej przygotowania w naszym ogrodzie i o czym należy pamiętać, aby nasz był on piękny i zdrowy?

Wiosenne porządki

Aby zacząć przygotowania do nowego sezonu zadbajmy wpierw o usunięcie pamiątek z poprzedniego. W pierwszej kolejności uprzątnijmy nagromadzone śmieci. Zadbajmy o czystość tarasu oraz ścieżek. Robiąc porządki w ogrodzie, zadbajmy o stan naszych mebli. Czyszczenie i odpowiednia konserwacja pozwolą odzyskać im świeżość dzięki czemu będą stanowić ozdobę naszego ogrodu zamiast odstraszać gości.

Stopniowe odmrażanie

Kluczowym elementem przygotowań ogrodu jest obserwacja temperatury. Zbyt szybko podjęte działania mogą zaszkodzić roślinom. Pierwsze prace zacznijmy w momencie, kiedy temperatura nie będzie przez kilka dni spadać poniżej 0 stopni. Pracę z roślinami zacznijmy od delikatnego wygrabiania zeschniętych liści i zabrudzeń, które wplątały się w roślinność. Warto rozważyć podcięcie trawnika, co pozytywnie pobudzi go do wzrostu. Podejmując decyzję o ściągnięciu zabezpieczeń z agrowłókniny, pamiętajmy o tym, że pogoda w naszym klimacie ma skłonności do płatania figli. Nie zaszkodzi zatem wstrzymanie się z decyzją o wyrzuceniu jej. Warto zachować ją w pogotowiu, w razie, gdyby zaskoczyły nas niezapowiadane przymrozki.

Pielęgnacja ziemi

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin w ziemi pamiętajmy o jej prawidłowym przygotowaniu. Gleba po sezonie zimowym powinna zostać przekopana. Po przekopaniu ziemia powinna układać się około tygodnia przed przyjęciem pierwszych sadzonek. Drzewa i krzewy już posadzone powinny zostać przez nas podcięte a w ich obrębie powinniśmy zadbać o prawidłowe nawodnienie w celu lepszej regeneracji po zimie. W tym celu warto uformować kanał wokół drzew i krzewów, który utrzyma wilgotność gleby.

Pierwsze sadzonki

Przełom marca i kwietnia to dobry moment na sadzenie roślin odpornych na niskie temperatury jak i roślin cebulowych które kwitną na przełomie lata i jesieni. Stosowanie odpowiednich nawozów pozwoli zadbać nam o prawidłowy wzrost roślin gwarantując im ochronę przez cały okres wegetacji. Wraz z kolejnymi tygodniami i wzrostem temperatur możemy wprowadzać do ogrodu kolejne sadzonki i rośliny, pamiętając o ich odpowiednim zabezpieczeniu. W razie pojawiających się obniżeń temperatur w nocy, pamiętajmy o doraźnym używaniu agrowłókniny w celu ogrzania roślin.

Dekoracja ogrodu

Gdy zadbamy o bezpieczeństwo naszych roślin, warto zająć się estetyką naszego ogrodu. Maj to odpowiedni czas na ponowną pielęgnację grządek i usunięcie zwiędłych liści. Oprócz oczyszczenia ścieżek i mebli zadbajmy również o odpowiednie dodatki. Nic tak nie odprężą, jak relaks na hamaku czy zatopienie w ogrodowym fotelu. To właśnie ten moment, aby nadać naszej zielonej przestrzeni niepowtarzalny charakter. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie oferujemy szeroki wybór dodatków i narzędzi do ogrodu marzeń.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl