Jak dobrać idealne oświetlenie wnętrza? Nasze porady
Jak dobrać idealne oświetlenie wnętrza? Nasze porady

Wszyscy wiemy jak ważne, jest oświetlenie w naszych domach. Światło poza oczywistą funkcjonalnością nadaje wnętrzu charakteru. Gra światła i cienia może być idealną dekoracją i podkreślać wystrój w pokoju. Natomiast nieodpowiednio dobrane oświetlenie może zepsuć efekt nawet w najpiękniej udekorowanym mieszkaniu.

Oświetlenie w domu

Wyróżniamy trzy rodzaje oświetlenia- ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Tylko połączenie wszystkich trzech zapewni nam komfort, wyeksponuje atuty wnętrza oraz nastrój, którego potrzebujemy w danej chwili. Dlatego projektując wnętrze, musimy przemyśleć, jakie oświetlenie będzie w nim potrzebne, w zależności od sytuacji.

W każdym pomieszczeniu niezbędne jest oświetlenie centralne, które dobrze oświetli pokój. Do tego najlepsze są lampy sufitowe. Do łazienek i kuchni polecamy te o prostym kształcie, natomiast w salonie czy sypialni bardzo dobrze sprawdzą się żyrandole lub wiszące lampy o ciekawym designie. Najlepiej z kilkoma żarówkami, abyśmy mogli z łatwością dobrać intensywność światła, które potrzebujemy w danej chwili.

Nie zapominaj o punktach świetlnych

Nie możemy jednak skupić się tylko na jednej lampie sufitowej, gdyż nawet najlepiej wyglądająca lampa nie zapewni optymalnego oświetlenia. W kuchni i łazience bardzo przydadzą się punkty świetle, które doświetlą nam powierzchnie, np. podczas gotowania czy malowania się. Niewielkie punkty świetlne są potrzebne także w salonie i sypialni. Przecież nie zawsze chcemy siedzieć w bardzo dobrze oświetlonym wnętrzu. Niekiedy intensywne światło wręcz przeszkadza przy oglądaniu telewizji lub romantycznej kolacji. Dlatego warto zamontować kinkiety nad łóżkiem w sypialni (są idealne, gdy chcemy poczytać przed snem) oraz na ścianach w salonie lub kupić lampy stojące, które łatwo będzie przestawiać tam gdzie potrzebujemy oświetlenia.

Światło jest także dekoracją

Projektując wnętrze należy uwzględnić światło, które nie będzie praktyczne, lecz dekoracyjne. Podkreślamy nim walory pokoju oraz wprowadzamy odpowiedni, nieco intymny nastrój. Oświetlenie dekoracyjne nie może być nachalne, tylko delikatne i subtelne. Może podkreślać obrazy, rośliny lub ciekawą fakturę ściany. W tym przypadku sprawdzą się delikatne światełka na kablu lub oświetlenie ścienne. Sama lampa oczywiście także będzie świetną dekoracją, przykładem jest abażur bird light, przypominający origami. Nakłada się go na żarówkę, co całkowicie odmienia lampę oraz światło, które daje.

Świece dodadzą niepowtarzalnego klimatu

Myśląc o oświetleniu w domu, często zapominamy o świecach. Oczywiście nie dają one zbyt dużo światła, jednak zapalone świece nadają zupełnie innego charakteru wnętrzu. Są idealną dekoracją, która dodatkowo może wpływać na zmysł węchu poprzez zapach. Z tego powodu warto zaopatrzyć w świecznik o prostym kształcie, który pasuje do każdego wystroju. Poza tym przydają się, gdy dojdzie do awarii prądu.

Lampa Sufitowa Medusa

Abażur Bird Light Czarny

Świecznik Ring Czarny House Doctor

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl