
Utarło się, że domowe akcesoria przechowujemy w szafkach, szafach i komodach, a różnego rodzaju kosze chowamy w kąt lub inne zakamarki mieszkania niedostępne dla oczu odwiedzających nas gości. Są jednak wśród nas miłośnicy alternatywnych rozwiązań, lubujący się w łamaniu powszechnie przyjętych zasad i pokazujący, że warto czasem skorzystać z alternatywnych rozwiązań. To m.in. z myślą o nich architekci wnętrz oraz projektanci mebli i akcesoriów przydatnych w wyposażeniu mieszkania odwołują się do etno. Jak w prosty sposób zaaranżować mieszkanie w etnicznym stylu?
Etniczny styl wnętrza – Czyli jaki?
We wnętrzu zaaranżowanym w stylu etnicznym dobrze poczują niespokojni duchem podróżnicy. Są świetną wizytówką osób, które nie chadzają utartymi szlakami i nie trzymają się sztywnych reguł. Zgodnie z tą ideą zasady, jakimi rządzi się etno są liberalne na tyle, by każdy indywidualista dobrze poczuł się w tym stylu. Króluje tu przede wszystkim unikalność, co przypadnie do gustu przeciwnikom masowej produkcji. W stylu etnicznym nie ma jednak miejsca na ekstrawagancję i symulowaną oryginalność. Tu stawia się na zindywidualizowany charakter aranżacji. Meble i dodatki wykonane przez rzemieślników, lokalny hand made, ludowe rękodzieło i stare przedmioty w stylu vintage – to must have wyposażenia wnętrza zaaranżowanego w stylu etnicznym. I to są w zasadzie jedyne wytyczne, jakimi powinny kierować się osoby stylizujące swoją przestrzeń właśnie w ten sposób. Do przechowywania podręcznych akcesoriów wybierz np. plecione kosze i ustawiaj je nie tylko na podłodze, ale też półkach wiszących na ścianie. Będą oryginalnymi schowkami na drobiazgi lub osłonkami doniczek, w których rosną domowe rośliny.
Dodatki w stylu etno – Naturalne materiały
Wbrew pozorom cechą charakterystyczna mebli i dodatków z charakterem etno nie jest bogactwo kolorów. Spośród wielu innych propozycji stylistycznych wyróżniają się przede wszystkim prostym designem, który z powodzeniem wkomponujesz we nowoczesne wnętrza, minimalizm i naturalne pochodzenie materiałów, z których zostały wykonane poszczególne przedmioty. Żadna aranżacja wnętrza w stylu etnicznym nie może obejść się bez egzotycznego drewna, bambusowych żaluzji lub konopnego kosza, którym możesz zastąpić podręczną półkę lub szafkę na domowe akcesoria. Plecione dodatki do dekoracji wnętrza oraz meble są znakiem rozpoznawczym stylu etnicznego. Postaw na motywy afrykańskie, szukaj inspiracji na dalekim wschodzie lub w ludowej sztuce hinduskiej. Pozwól swojej fantazji na odrobinę szaleństwa, popuść jej wodze i korzystaj z ogromu możliwość, jakie daje etno.
Etno tkwi w szczególe
Nawet najdrobniejszy element dekoracyjny może przełamać stylizację wnętrza lub dodać mu charakteru. Jeśli chcesz nieco odświeżyć swoje mieszkanie i wprowadzić do niego niewymuszoną oryginalność, wykorzystaj możliwości dane Ci przez styl etno. Wystarczy powiesić na ścianie kosz, do którego dziecko wrzuci swoje zabawki, by z jednej strony zapanować nad organizacją domowej przestrzeni, a z drugiej odejść od utartych schematów i zaaranżować pomieszczenie w ciekawy sposób.