Jak stworzyć własny ogród warzywny?
Jak stworzyć własny ogród warzywny?

W dobie szalejącej inflacji i rosnących cen każdy z nas myśli o tym, jak zaoszczędzić na podstawowych produktach żywnościowych. Jednym ze sposobów może stać się własna uprawa warzyw i owoców w swoim ogrodzie czy nawet na balkonie. Własne plony są nie tylko zdecydowanie tańsze i zdrowsze, ale przynoszą też wiele satysfakcji podczas zbiorów. Sprawdź jak stworzyć własny ogród warzywny i cieszyć się zdrowymi i smacznymi warzywami.

Zaplanuj miejsce

Warzywne grządki potrzebują odpowiedniego miejsca. Jeśli posiadamy ogród powinniśmy wyznaczyć obszar ziemi, który jest odpowiednio nasłoneczniony i osłonięty od wiatru. Wybrany fragment nie powinien znajdować się blisko drzew czy krzewów, które mogłyby utrudniać dostęp do promieni słonecznych. Wybierając miejsce na warzywny ogród warto zwrócić uwagę na to, aby można było łatwo dostarczać tam wodę, której warzywa potrzebują całkiem sporo, szczególnie w czasie sezonu wegetacyjnego. Aby mieć pewność, że nasze warzywa dadzą dobre plony, należy zadbać także o grunt, który jest podstawowym czynnikiem wpływającym na powstanie warzywnego ogrodu. Gleba przeznaczona do uprawy warzyw powinna być żyzna oraz posiadać ph mieszczące się w przedziale od 6,0 - 7,0. Wskaźnik ph można zmierzyć specjalnym urządzeniem lub oddać próbkę do laboratorium.

Przygotuj glebę

Przygotowany obszar ziemi należy starannie przygotować. W pierwszym kroku pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, takich jak drobne kamienie czy resztki roślin. W drugim kroku ziemię należy dokładnie przekopać, co pozwoli na poprawę jej struktury. Kolejno wyrównujemy ziemię, dzięki czemu regulacji ulegają stosunki wodno-powietrzne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gleby. Po odpowiednim przygotowaniu gleby możemy zaplanować rozsad poszczególnych warzyw. Warto przy tym przestrzegać zasad, które mówią o tym, jakie sąsiedztwo warzyw będzie pozytywnie wpływać na ich wzrost. Zasady te, to tak zwane zasady allelopatii, dostępne na stronach internetowych przeznaczonych dla ogrodników.

Zasiej pierwsze warzywa

Wraz z nadejściem wczesnej wiosny na przygotowanych grządkach można rozpocząć pierwszy siew i sadzenie warzyw. Aby zasadzić warzywa równomiernie, warto wspomóc się cienkim sznurkiem umieszczonym na środku grządki, dzięki temu nasiona warzyw możemy siać zachowując podobne odległości. Zaczynamy już w marcu od cebuli i szczypioru, kolejno przychodzi czas na sałatę, rzodkiewkę, marchew, pietruszkę czy bób. Gdy zrobi się zdecydowanie cieplej możemy pokusić się o uprawę kalafiora, buraka czy brokuła (kwiecień), a także ogórka, cukinii, dyni czy pomidora (maj). Aby ułatwić sobie prace pielęgnacyjne w ogrodzie, warto zachować miejsce na ścieżkę do chodzenia, a także oznaczyć odpowiednie sektory informacjami o zasadzonych warzywach. W przydomowym ogródku z pewnością przydadzą nam się niezbędne akcesoria w postaci narzędzi, doniczek czy konewki, które dostępne są w sklepie internetowym.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl