
Gdy tylko dzieci zaczną raczkować, ich ciekawość sprawia, że trudno im usiedzieć na miejscu. Chcą dokładnie poznać otaczający je świat. Z tego powodu w poszukiwaniu przygód zaczynają eksplorować poszczególne pomieszczenia. Niestety w domu może czyhać na nie wiele zagrożeń. Da się ich jednak uniknąć, jeżeli zastosuje się kilka zasad, które sprawią, że najmłodsi będą mogli bezpiecznie dokazywać w domu.
Zasada 1: Zastosuj bramki zabezpieczające!
W domach i mieszkaniach piętrowych konieczne trzeba zabezpieczyć schody. Nawet jeżeli dziecko obawia się wejścia na nie, to pewnego dnia może nabrać odwagi i przecenić swoje możliwości. Dodatkowo może się zagapić lub zbytnio zaaferować toczącą się piłką lub jadącym samochodzikiem, w konsekwencji czego może spaść ze schodów. Aby temu zapobiec wystarczy zainstalować odpowiednie bramki zabezpieczające. Takie rozwiązanie może być również przydatne w sytuacji, gdy chce się ograniczyć dziecku dostęp do poszczególnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy warsztat. Ponadto sprawdzi się również wtedy, gdy pociecha nie powinna wychodzić na balkon lub taras, ale jednocześnie chce się pozostawić otwarte drzwi.
Zasada 2: Zabezpiecz gniazdka elektryczne!
Dzieci są bardzo zaintrygowane otaczającą ją rzeczywistością, co sprawia, że miewają naprawdę różnorodne pomysły. Jednym z nich może być sprawdzenie, co się stanie, gdy zabawkę włoży się do tych dziurek w ścianie. Lepiej więc uniemożliwić dzieciom dokonywania takich eksperymentów, wkładając w gniazda odpowiednie zabezpieczenia. Dzięki temu najmłodszym nie będzie zagrażało porażenie prądem.
Zasada 3: Zablokuj szafki i odpowiednio zaplanuj ich zawartość!
Ciekawość – to słowo klucz, w przypadku opisywania stosunku najmłodszych do świata. Z tego powodu bardzo chętnie zaglądają do między innymi szafek. Należy odpowiednio je zabezpieczyć, tak aby nie dostały się do zawartości, która może być dla nich niebezpieczna. Najmłodsi mogą natrafić na drobne czy ostre przedmioty, które są dla nich niebezpieczne. Na wszelki wypadek warto nie tylko zablokować szafki, ale także właściwie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych przedmiotów. Zgodnie z tym, na przykład detergenty należy trzymać na górnej półce, na tyle wysoko, aby były niedostępne dla pociech.
Zasada 4: Unikaj używania obrusów!
Chociaż akt ściągnięcia obrusu ze stołu pozwala samodzielnie zbadać działanie grawitacji, a dorosłym może posłużyć za inspirację do napisania poezji (w szczególności, gdy robi to mała dziewczynka), to jednak warto na co dzień go unikać. Wystarczy moment nieuwagi, aby dziecko ściągnęło na siebie przedmioty, które mogą powodować obrażenia lub wylało na siebie gorący napój. Oczywiście nie chodzi o to, aby nigdy przy dziecku nie używać obrusów – należy jedynie zachować większą czujność w trakcie świątecznych spotkań, gdy konieczny jest uroczysty wystrój stołu.
Zasada 5: Zabezpiecz ostre kanty!
Małe dzieci potrzebują bardzo dużo praktyki, aby wyrobić sobie odpowiednią koordynację ruchową. Z tego powodu często zdarzają im się różnego rodzaju kraksy. Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, mocowanych na krawędziach stołów i innych mebli, pozwoli na uniknięcie nieszczęścia, jakim jest rozcięcie skóry czy uszkodzenie oka. Warte uwagi są meble, takie jak Duży Puf W Pasy lub Podnóżek QUEST Szary House Doctor, które mają miękkie obicie.