Styl skandynawski a ekologia
Styl skandynawski a ekologia

Chociaż styl skandynawski kojarzony jest głównie z tym co powierzchowne – białymi meblami, minimalistycznymi wnętrzami, specyficznymi dodatkami, to ma jeszcze drugie dno – bardziej ideologiczne. Styl, w jakim Skandynawowie budują i urządzają swoje domy wywodzi się z potrzeby bycia blisko natury, dlatego szczególnie dbają oni, aby rozwiązania jakie stosują były przyjazne dla środowiska naturalnego.

Less is more

Jednym z głównych założeń stylu skandynawskiego jest minimalizm. Czy ma to jakiś związek z ekologią? Wbrew pozorom bardzo duży. Kupując mniej i lepszej jakości – generujemy mniej śmieci. Chociaż nawet najlepsze meble kiedyś się zużyją i przyjdzie nam je wyrzucić, mimo to ich cykl życia będzie o wiele dłuższy od tanich mebli z sieciówek. Takie świadome podejście do urządzania mieszkania, powinno przyświecać wszystkim osobom, które właśnie urządzają swoje mieszkanie.

Skandynawia ekologią stoi

W Skandynawii jest coś, co pociąga i to od każdej możliwej strony – styl skandynawski święcący tryumfy w świecie wnętrzarskim, niepowtarzalne krajobrazy, a w końcu czyste środowisko. Ostatni czynnik jest w dużej mierze spowodowany stosunkowo małym zaludnieniem, a co za tym idzie – brakiem potrzeby pozbywania się lasów i innych terenów zielonych, w celu zapewnienia ludziom miejsca do życia. Jednak jest jeszcze jedna kwestia – nie każdy wie, ale to właśnie Skandynawia ma jeden z najlepszych programów recyklingu i utylizacji śmieci w całej Europie. Wypracowała to na przestrzeni lat, żeby teraz móc szczycić się tym faktem na całym kontynencie. Podejście do śmieci/recyklingu przekłada się również na ich podejście do kwestii wystroju przestrzeni. Meble zaliczane do stylu skandynawskiego bardzo często pochodzą z recyklingu, co znacznie podnosi ich atrakcyjność, bowiem zazwyczaj są to unikatowe okazy.

Skandynawskie EKO meble

Naszą propozycją w stylu Eko skandynawskim jest kolekcja uroczych mebli, a raczej mebelków „Projekt stołek”. Ich cechą charakterystyczną jest to, że oprócz pięknego designu, zostały wykonane ręcznie z desek pochodzących z odzysku. A więc nie znajdziecie dwóch dokładnie takich samych egzemplarzy. Są to produkty w 100% wykonane w przyjaźni do natury. Zarówno ich design jak i sposób wytwarzania są tożsame ze stylem skandynawskim.

Eko dodatki

Elementy dekoracyjne, to właśnie ta rzecz, która potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat w mieszkaniu. I chociaż styl skandynawski opiera się na minimalizmie, a przestrzenie urządzone w tym stylu bardzo często są ubogie w dodatki, to wciąż można sobie na nie pozwolić – byle w umiarkowanej ilości. Idealną dekoracją skandynawskich wnętrz są świece. Najlepiej wybrać egzemplarze homemade, wykonane z naturalnych wosków roślinnych i zawierające organiczne olejki zapachowe. Ich produkcja jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska, a ich spalanie nie generuje aż tylu niekorzystnych dla zdrowia substancji. Innym pomysłem na udekorowanie przestrzeni jest stworzenie mini organicznego ogrodu. Rośliny w domu pozwalają oczyszczać powietrze, więc watro mieć kilka u siebie. Najlepiej zacząć od doniczek – to one będą bazą do aranżacji zielonego przylądka. 

    

Urządzając mieszkanie w stylu wywodzącym się z krainy fiordów, należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd poszczególnych elementów wystroju, ale również na ich jakość i pochodzenie. Tylko w takiej sytuacji mieszkanie będzie można nazwać prawdziwie skandynawskim. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu – wszystkie produkty są przez nas selekcjonowane, zarówno pod względem designu, jaki i jakości. 

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl