Jak zaszczepić w dziecku ekologa?
Jak zaszczepić w dziecku ekologa?

Rodzicielstwo to jedno z najpoważniejszych wyzwań większości dorosłych ludzi. W końcu wychować dobrze małego człowieka to nie lada zadanie, którego powinien podjąć się każdy ambitny rodzic. Większość nawyków kształtuje się w nas już w pierwszych latach życia, warto więc wykorzystać ten czas jak najlepiej i wszczepić w dziecko wzorce godne naśladowania. Jednym z nich jest niewątpliwie dbanie o środowisko naturalne.

Dobry przykład przede wszystkim

Chyba każdy z nas na swojej ścieżce edukacji miał styczność z nauczycielem, który ewidentnie nie żywił pasji do swojego przedmiotu, zniechęcając do niego całe rzesze uczniów. Tę samą sytuację można przenieść na linię dziecko – rodzic. Nie wystarczy jedynie powtarzać w koło „trzeba segregować śmieci”, „oszczędzaj wodę” itp. Należy pokazać dziecku, że samemu jest się zwolennikiem takich rozwiązań. Wychowując się w domu, w którym czuje respekt do środowiska naturalnego, zachowania proekologiczne będą dla dziecka czymś normalnym, można by rzec – wyssanym z mlekiem matki. Warto również aby wystrój domu, jak również wyposażenie, pochodziły ze źródeł przyjaznych przyrodzie. Jeśli chodzi o artykuły do sprzątania, warto zwrócić uwagę na markę Redecker. Oferuje ona cały szereg akcesoriów wykonanych w zgodzie z naturą. Szczotki, szczoteczki do zadań specjalnych, zmiotki, wiaderka – (prawie) wszystko czego potrzebujesz żeby Twój dom lśnił. Do pomocy możesz zaangażować dziecko i pokazać mu jak w sposób ekologiczny posprzątać mieszkanie, co wbrew pozorom nie jest tak oczywistym tematem.

Zabawki edukacyjne

Dzieci najszybciej i najchętniej uczą się poprzez zabawę. Dlatego też zabawki i ich jakość pełnią niebywałą rolę w rozwoju dziecka. Warto więc, by propagowały ekologię. Kupując prezenty dla dziecka zwracaj uwagę nie tylko na ich aspekt edukacyjny, ale również na źródło pochodzenia – czy zostały wyprodukowane w zgodzie z naturą. Czytanie do łóżka to inna świetna aktywność, rozwijająca wyobraźnię dziecka. Bajki o podłożu proekologicznym pokażą mu dlaczego tak ważnym jest dbanie o naturę. Jednak zabawa to nie tylko zabawki – warto od czasu do czasu pobawić się z dziećmi bez użycia przedmiotów, budując kontekst sytuacji różnych problemów o podłożu ekologicznym, z którymi zmaga się współczesny świat. Takie ćwiczenia pozwolą wczuć się dziecku w daną sytuację i pomyśleć co by było gdyby, np. wszyscy wyrzucali śmieci na ulicach. Zabawa niby banalna, ale bardzo mądra i pouczająca.

Żyj blisko natury

Dziecku wychowującemu się w mieście, być może trudno niekiedy wyobrazić sobie czym tak naprawdę jest natura. W koło beton, ulice, blokowiska, nieliczne drzewa i skwery – właśnie w takim otoczeniu dorasta spora część najmłodszego pokolenia. Radzimy więc by możliwie jak najczęściej wyjeżdżać z dzieckiem w nieskażone rejony Polski, by zobaczyły jak piękna jest natura i że byłoby żal zniszczyć tak piękne jeziora, puszcze, tereny górskie.

Wychowywanie młodego pokolenia w duchu ekologii powinno być misją każdego rodzica. W końcu to głównie od nich zależy los świata. Poprzez pokazywanie, że Matka Ziemia jest naszym domem, a o dom powinno się troszczyć i pielęgnować go, możemy naprawdę zdziałać cuda i zaszczepić proekologiczne nawyki u swoich dzieci. A więc nie ma na co czekać, do dzieła!

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl