Kuchnia w stylu norweskim
Kuchnia w stylu norweskim

Oglądając aranżacje kuchni na pierwszy rzut oka, wszystkie jasne, przestronne wnętrza, wrzucamy do kategorii skandynawskich. Tymczasem przyglądając się im dokładniej można zauważyć pewne istotne różnice. Wynikają one z faktu, że styl skandynawski przyjmuje różne odmiany, w zależności od kraju, z jakiego się wywodzi. Kuchnia będzie nieco inaczej wyglądać w interpretacji Finów, Duńczyków, Szwedów czy Norwegów. Poniżej kilka istotnych informacji o kuchni w stylu norweskim.

Minimalizm, jasne barwy oraz funkcjonalność

Kuchnia w stylu norweskim musi posiadać wszystkie wymienione wyżej cechy. Nie znajdziemy w niej zbędnych bibelotów i mebli, które zagraciłyby przestrzeń. Wszystkie sprzęty, które się w niej znajdą muszą spełniać jakąś funkcję. W takiej kuchni przygotowywanie posiłków sprawia przyjemność, wszystkie niezbędne sprzęty dostępne są na wyciągnięcie ręki, gdyż nie musimy się starać ich ukryć w szafkach. Brak nadmiernej ilości mebli czy dekoracji sprawia, że łatwiej utrzymać w niej porządek, ale nie jest to konieczność. Lepiej, aby było widać, że to miejsce tętniące życiem.

 Kuchnia w stylu norweskim wyróżnia się nieociosanym drewnem

W kuchni w stylu norweskim nie może zabraknąć drewna. A już najlepiej, aby było, to surowe, nieociosane drewno. Obowiązkowo także podłoga musi być wykonana z tego materiału. Dozwolone jest jego olejowanie, bielenie czy lakierowanie. Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć zbyt wielu różnych odcieni drewna, gdyż wprowadzi to do wnętrza nadmierny chaos. Kuchnia w stylu norweskim, to także meble (krzesła, stoły) wykonane z drewna, na których widoczne są słoje.

Kuchnia w stylu norweskim? Musi się w niej znaleźć marmur i kamień

W kuchni w stylu norweskim znaleźć powinien się także marmur i kamień. Niedopuszczalne jest umieszczanie plastiku, który miałby imitować te materiały. Jeżeli decydujemy się na marmur, to ma to być prawdziwy marmur, a nie podróbki. Z tego materiału mogą zostać wykonane blaty, a także np. tace, które nie będą schowane w szafce, a zostaną dumnie wyeksponowane.

Dopełnieniem kuchni w stylu norweskim są zielone rośliny

Dopełnieniem bieli ścian, marmurów i nieociosanego drewna, będą zielone rośliny, które możemy ustawiać na parapecie, blatach, a nawet na podłodze. Oczywiście w przypadku tej ostatniej opcji, warto postawić na nieco większe doniczki oraz posadzić w nich większe rośliny. Zielone kwiaty, to konieczny element, bez którego nie powstanie kuchnia w stylu norweskim.

Drobne kolorowe akcenty

Choć kuchnia w stylu norweskim, to przede wszystkim biel i kolor naturalnego drewna, to znajdzie się w niej miejsce także na drobne elementy kolorystyczne, które nieco ożywią całą aranżację. Możemy postawić na pastelowe odcienie, a także na czarne kontrastujące elementy. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie w meblach czarnych uchwytów, które świetnie komponują się z bielą oraz kolorem naturalnego drewna. Jest to także bardzo praktyczne rozwiązanie, a to jedna z podstawowych cech stylu norweskiego.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl