
Styl skandynawski cieszy się coraz większą popularnością. To połączenie szyku, prostoty oraz naturalnych materiałów, które chętne wprowadzamy do naszych salonów, kuchni oraz sypialni. Zrównoważony styl skandynawski coraz częściej przenosimy również do ogrodów. Jakie rośliny, meble, materiały oraz dodatki wprowadzą do ogrodu skandynawski porządek i harmonię?
Ogród w stylu skandynawskim powinien wyróżniać się prostotą, funkcjonalnością i minimalizmem. Jest bardzo podobny do ogrodu nowoczesnego, choć wyróżnia go większe zamiłowanie do naturalności. Ogród skandynawski powinien być przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie prosty i mało wymagający w pielęgnacji. Powinien służyć jako miejsce do relaksu i obcowania z naturą.
Architekci najczęściej do tego rodzaju ogrodu proponują łatwe w pielęgnacji gatunki roślin - zazwyczaj są to świerki, wrzosy oraz sosny. W zależności od upodobań właścicieli mogą się w nim również pojawić drzewa owocowe – np. jabłoń - oraz kwiaty. W przypadku tych ostatnich królują orchidee, petunie oraz nasturcje.
Skandynawski ogród – jakie meble wybrać?
Styl skandynawski niezależnie od tego, czy pojawia się we wnętrzach, czy w ogrodzie, kocha jasne i naturalne barwy. To królestwo bieli, szarości oraz drewna i właśnie w takiej tonacji dobierane są meble. Charakteryzują się podobnie jak wszystko inne funkcjonalnością oraz minimalizmem. Najczęściej zbudowane są z drewna, technorattanu lub wikliny. Wygodę zapewniają również dodatki, takie jak siedziska. Z ratanowymi i drewnianymi meblami w skandynawskim ogrodzie pięknie połączy się poducha COON. Jej prosty wzór stworzony za sprawą przeplatania się czarnej i białej nici podkreśli styl mebli i ogrodu.
W ogrodzie skandynawskim nie zabraknie również miejsca na wszelkiego rodzaju wiszące fotele. Fotel wiszący Rose w ciepłym odcieniu różu zachwyci każdego użytkownika ogrodu, w tym również dzieci.
Oświetlenie do skandynawskiego ogrodu
Skandynawski ogród lubi nastrojowe światło, które doda romantyczności w porze wieczornej i sprawi, że poczujemy się zrelaksowani. Fantastyczne lampiony od duńskiej marki House Doctor sprawią, że nie będziemy chcieli wracać z ogrodu do domu. Świecące lampiony roztaczają przyjemne nastrojowe światło. Zostały one zaopatrzone w żeliwne, wyjmowane wkłady na tea light i dostępne są w dwóch kolorach zieleni: oliwkowym i jasnozielonym. Tego rodzaju kolorystyka idealnie wypełni przestrzeń skandynawskiego ogrodu zarówno za dnia, jak i wieczorami.
Ogród o naturalistycznym charakterze powinien zostać wyposażony w eleganckie i pasujące kolorystycznie do całości pochodnie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można umieścić je w dowolnym miejscu ogrodu. Mogą one bowiem wyznaczać ścieżkę do wejścia do domu, oświetlać taras albo miejsce do grillowania podczas spotkań z przyjaciółmi. Zapalone pochodnie Bloomingville tworzą niepowtarzalny i ciepły klimat. Pokocha je każdy, kto ceni ciepło i blask ognia.
BBQ w skandynawskim duchu
Kochamy urządzać w naszych ogrodach grille. BBQ to w końcu nasz sport narodowy. Warto zadbać o to, by ten czas był wyjątkowy i odpowiednio oprawiony. Do skandynawskiego ogrodu z pewnością wpasuje się stylowe wiadro-grill. Jego niepowtarzalny design sprawi, że ogród nabierze nowego, nowoczesnego wyrazu. Wyposażony w zdejmowaną rączkę z drewnianym uchwytem griil ułatwia korzystanie z jego dobrodziejstw.
Styl skandynawski to również funkcjonalne rozwiązania, dlatego grill oczyścimy specjalną szczotką ze skrobakiem na długiej, drewnianej rączce. Siła szczotki tkwi w mocnych włóknach i metalowym, obracanym krzyżaku, który doczyści najtrwalszy osad.
Nowoczesne rozwiązania blisko natury
Bliskość natury i spokój odzwierciedla dusze skandynawskiego ogrodu. Taras powinien obfitować w kwiaty oraz zioła. Pomocną w stworzeniu własnego zielonego zakątka pomoże ekologiczna torba ogrodowa Bacsac. Wykonana z podwójnej geowłókniny zachowuje optymalne nawilżenie ziemi, dzięki czemu w prosty sposób można posadzić na ogrodzie lub tarasie drzewko cytrynowe, mini warzywa oraz różnego rodzaju kwiaty ogrodowe. Warzywa z własnego wysiewu to nie tylko duma, ale również sposób na zdrowe odżywianie się.
Ogród skandynawski może stać się jeszcze bardziej naturalny, jeśli postawimy na ochronę zwierząt, szczególnie w okresie zimowym. Warto znaleźć miejsce na budki dla ptaków, hotele dla owadów lub domki dla jeży. Takie schronienie dla zwierząt zapewni im odpowiednie warunki do przeżycia, a także sprawi, że nasz ogród stanie się jeszcze bardziej Skandii.